Beszámoló a Comenius diákcsere hetéről a Paksi Vak Bottyán Gimnáziumban. (2015.03.07-14.)
A Comenius projekt keretén belül március 7-én 6 diák és 2 tanár érkezett hozzánk Hollandiából, és ugyanennyien Franciaországból, így a diákhetet 12 külföldi diákkal és 12 magyar fogadó diákkal (névsor lent), továbbá 4 külföldi tanárral bonyolítottuk. Iskolánk részéről Elekné Pálfai Andrea projektfelelős és Szabó Tünde angol szakos tanárok irányították a hetet, de több kolléga (Bedecs-Kanczler Eszter, Hornyánszki Christiane, Fittné Szilvássy Ildikó, Puskás Zsolt, Sáfrány Zita, Sánta István) is aktívan részt vett a hét programjaiban.
A hét első napja (vasárnap) szabad programmal kezdődött, ekkor a családok maguk szerveztek különféle elfoglaltságokat. Többen megmutatták vendégüknek Paks környékét, mások elutaztak a Balatonhoz, vagy más városokba. Célunk az ismerkedés, az angol nyelv használata volt. A tanárokat Szabó Tünde tanárnő kísérte a nap folyamán.
Hétfőn az iskolánkban találkoztunk, és a diákok bemutatkoztak egymásnak, beszéltek iskoláikról, szokásaikról. Ezt követően az idei év projektfeladatán dolgoztunk, az élelmiszercímkék értelmezése, a tudatos vásárlás, a környezetvédő magatartás voltak főbb témáink, továbbá piktogramokat értelmeztek és pontoztak (lásd feladatleírás külön) a diákok a megadott kritériumok szerint, majd ezt csoportokban be is mutatták. A munka angol nyelven folyt.
Délután a külföldi diákok az íjászatot próbálhatták ki egy kis paksi séta után a lőtéren.
A keddi nap folyamán Budapest volt úti célunk. Délelőtt a Parlamentet látogathattuk meg, délután pedig a többi főbb látványosságot csodálhattuk a magyar diákok angol nyelvű ismertetői segítségével.
A szerdai nap a sport, a mozgás és a helyes testtartás jegyében zajlott. Délelőtt a paksi gyógyfürdőben tornáztak a diákok a vízben, aqua aerobicot és más gyakorlatokat sajátíthattak el. Ezt követően a csoportok a prezentációikat készítették a pénteki bemutató napra, azaz átbeszéltük mindazokat a feladatokat, amelyeket a tanév során végeztünk, és ezeket bemutató formájában elkészítettük. Délután a gimnázium tornatermében sportdélutánt tartottunk, amely keretében tollaslabdáztak, röplabdáztak, kézilabdáztak vendégeink. A program célja a mozgás és a helyes testtartás fontosságának bemutatása volt.
Csütörtökön az erőmű látta a csoportot vendégül a délelőtt folyamán, ugyanis a tavalyi év projekt-feladatában az erőmű is részt vett a zajhatások témájában, és tekintettel arra, hogy a projekt 2 éves, az idei évben is meghívták az idelátogató csoportot.
Délután Pécsre utaztunk, ahol a csoport a várossal ismerkedhetett, tanári idegenvezetéssel.
A pénteki nap az egész tanév és a diákcsere-hét összegzése volt. A diákok bemutatták a gimnázium egyes osztályainak az ESZI-előadóban az összegyűjtött projekt-munkájukat, alkotásaikat, valamint ekkor adták elő a saját iskolájukról és lakóhelyükről készített kiselőadásukat, természetesen angol nyelven.
A diákok nagyon tanulságos és élményben gazdag hetet tölthettek el, élvezték a változatos programokat és külföldi vendégeink a szíves vendéglátást. Számos élménnyel gazdagodtak és új barátságot kötöttek.
Fogadó diákok:
- Bagócsi Anna
- Domonkos Áron
- Feil Liza
- Gombos Ádám
- Hauck Hajnal Csillag
- Horváth Cintia
- Horváth Rita
- Juhász Kata
- Koch Dominika
- Pápista Laura
- Vajda Eszter
- Vidéki Márta
Elekné Pálfai Andrea
projekt-felelős tanár